MAXIN’S tipy

Zmena práce môže byť skutočne začiatok nového života.

  • Dominika Čeklovská
  • 5. novembra 2023

Nenadarmo sa hovorí, že zmena je život. Zmena práce môže byť skutočne začiatok nového života. No nie vždy musí byť aj dobrý. O výsledku okrem novej práce rozhoduje aj dôvod, prečo k zmene pracovného miesta došlo.

Pracovať celý život pre jedného zamestnávateľa sa dnes už nenosí a ani to nie je z pohľadu pracovných skúseností, s ktorými súvisí aj kvalita života či výška príjmu, žiaduce. Rovnako tak však nie je vhodné mať životopis plný rôznych pracovných skúseností a pozícií u rôznych zamestnávateľov.

Zmena práce láka ľudí v strednom veku

Existuje dobrý čas na zmenu práce? Počas aktívneho života vystriedame v priemere tucet zamestnaní. Chuť na zmenu zamestnania sa v pracujúcom podľa prieskumov „ozve“ približne každé tri roky, pričom zamestnanci v štátnej sfére menia prácu menej často ako zamestnanci na voľnom pracovnom trhu.

Dôvody na zmenu práce sú pochopiteľné a logické: po troch rokoch sme sa už naučili, čo sa dalo. Pokiaľ nám práca neprináša nové výzvy a nie je kam sa posúvať ani skúsenosťami, ani výškou platu, žiada si to zmenu.

Väčšia istota a vyššia mzda bývajú najčastejším dôvodom zmeny práce ľudí v stredných rokoch, ktorí sa chcú usadiť, zabezpečiť si bývanie a založiť rodinu.

Na trhu práce sa však čoraz častejšie stretávame aj s tým, že ľudia chcú zmenu pracovného miesta pre nespokojnosť s kolegami, s nadriadeným či v dôsledku vyhorenia.

Je dobré poznať dôvod

Poznať skutočný dôvod túžby po zmene pracovného miesta je jedným z faktov, ktoré rozhodujú o tom, či si nasledujúcu prácu vyberieme dobre a budeme s ňou spokojní. V skutočnosti však zamestnanci reálny dôvod zmeny práce neraz nepoznajú. Ani sami sebe nevedia zadefinovať, prečo presne odchádzajú. To im sťažuje hľadanie nového pracovného uplatnenia a zároveň im to môže ubrať body na pracovnom pohovore, kde občas zaznie otázka, prečo dotyčný/dotyčná prácu mení alebo chce zmeniť.

Otvorenosť a úprimnosť sú tu však namieste. Neexistuje nelegitímny dôvod na zmenu pracovného miesta. Aj nechuť dochádzať do zamestnania hodinu denne, upadnutie do rutiny, ktorá ubíja, či nutnosť flexibilného pracovného času sú legitímne dôvody zmeny pracovného miesta.

Chcete si vypočítať čístú mzdu?

Vďaka našej kalklačke si ju vypočítate jednoducho a rýchlo.

Vypočítať čistú mzdu

Premyslené rozhodnutie

Neodporúčame meniť prácu unáhlene, určite si na toto rozhodnutie treba nechať minimálne niekoľko dní, prípadne týždňov.

Platí to najmä v prípadoch, ak ste zatúžili po zmene pre konflikt, nedorozumenie alebo inú situačnú záležitosť, ktorej vplyv môže byť dočasný.

V prípade pocitu rutiny, nedostatočných výziev, nevyhovujúceho odmeňovania, benefitov alebo potreby iného pracovného času odporúčame hovoriť vždy najskôr s nadriadeným alebo s človekom zodpovedným za riadenie ľudských zdrojov. Mnoho vecí sa dá zmeniť a dohodnúť, keď chcú obe strany.

Ak sa však vaša súčasná práca negatívne prejavuje na vašom zdraví, na rodinných vzťahoch, ak je na pracovisku šikana (mobbing, bossing), šanca na kariérny rast a posun je nulová, ale vy cítite, že ešte nie ste na vrchole svojej kapacity, to všetko sú signály hovoriace v prospech zmeny pracovného miesta.

Opakovane meškajúca výplata a evidentné finančné problémy zamestnávateľa sú taktiež dôvody, keď odporúčame hľadať si nové zamestnanie.

Hľadáte prácu?

Nechajte nám svoj kontakt a my sa vám ozveme.

Zadajte vaše telefónne čislo.
Súhlaste so spracovaním osobných údajov.

Správa sa odosiela ...

Logo pre motory jws.
Logo volkswagen na čiernom pozadí.
Automobilové logo Snop na čiernom pozadí.
Logo pre skupinu pvl.
Hliníkové logo Nueman na čiernom pozadí.
Logo pre kongsberg automotive.
Je to riadenie prietoku vzduchu v automobiloch.
Logo Hyundai transys na čiernom pozadí.
Neváhajte nás kontaktovať
Nenašli ste pracovnú ponuku, ktorú ste hľadali?

Volajte na bezplatnú infolinku

0800 365 800

   

alebo nám zanechajte svoj telefonický kontakt

Zadajte vaše telefónne čislo.
Súhlaste so spracovaním osobných údajov.

Správa sa odosiela ...