MAXIN’S tipy

Ako napísať životopis a zaujať jeho obsahom

 • MAXIN´S
 • 7. júla 2021

Úlohou životopisu je predstaviť sa v čo najlepšom svetle.

Je nutné si uvedomiť, že práve životopis je prvotným dokumentom, ktorý sa dostane do rúk personalistov. Dobrý životopis ti síce nezaručí okamžitú prácu, ale ten zlý naopak môže zmariť tvoje šance okamžikom. V tomto článku ti ukážeme, ako sa vyvarovať najčastejším chybám a zaujať už hneď na začiatku.

KONTAKTNÉ ÚDAJE

Ich podstatou je predstaviť ťa kto si, kde bývaš, koľko máš rokov a hlavne, ako sa s tebou môžu skontaktovať. Nezabúdaj preto uviesť meno a priezvisko, adresu, telefonický kontakt, mail, vek.

Na čo nezabudnúť a čomu sa vyvarovať?

Email: daj si záležať na vytvorení adekvátnej mailovej adresy, tie typu snehulienka234@… alebo zdrobneninky tvojho mena katuska@…, ti určite nespravia dobrú vizitku. Vsaď na profesionalitu. Pokiaľ máš tuctové meno a priezvisko, skús nájsť kompromis. Určite nereaguj na ponuky práce z aktuálneho firemného mailu.

Telefonický kontakt: poskytni tvoj vlastný, nie je nič horšie, ako keď sa personalista dovolá tvojej mamke, alebo susedovi od vedľa.

Vek: nemaj strach uviesť svoj vek. Sú spoločnosti, ktoré práve uprednostňujú juniorov, alebo naopak seniorov. Šancu tak majú nielen čerství absolventi, ale aj skúsení vo svojom obore alebo dokonca dôchodci, v závislosti od kritérií uprednostňovania danej spoločnosti.

Osobné údaje: ako rodinný vzťah slobodný/ženatý/vydatý/rozvedený, náboženské vyznanie a údaje o rodinných príslušníkoch neuvádzaj. Sú to údaje čisto súkromné a personalisti ich nemajú nárok od teba žiadať.

Fotografia: slúži na to, aby si ťa personalisti lepšie zapamätali, vďaka nej sa stáva tak tvoj životopis osobnejším. Zabudni preto na fotky zo sociálnych sietí a selfíčka. Nemusíš byť modelom, ale fotky ako špúliš pery, opaľuješ sa, alebo hráš hokej ti tiež nespravia dobré očko. Opäť vsaď na profesionalitu. Menej je niekedy viac. Fotka tváre úplne postačí.


VZDELANIE

Môže zvýšiť tvoju úspešnosť, najmä ak sa hlásiš na ponuku, ktorá si vyžaduje tvoje ukončené vzdelanie. Uvádzaj ho od najnovšieho po najstaršie, nikdy nie naopak. Pokiaľ máš stredoškolské vzdelanie, základná škola nie je potrebná. Pri vysokoškolskom vzdelaní uvádzaj každý jeho ukončený stupeň.

Na čo nezabudnúť a čomu sa vyvarovať?

Vypíš celý názov školy, odboru, ktorý si študoval, tvoj získaný titul a nezabúdaj aj na rok začatia a ukončenia štúdia. Vyvaruj sa skratkám, niekto možno rozumie, že UPJŠ je Univerzita Pavla Jozefa Šafárika a BPs je skratka odboru biológia-psychológia, ale pre ostatných to môže ostať nepoznanou informáciou, ktorú si môžu ale nemusia prezistiť.

Svoje miesto má aj externé štúdium, samozrejme aj to neukončené a aktuálne prebiehajúce.

Pokiaľ uvedieš aj názov svojej diplomovej práce, nebuď prekvapený, keď sa budú o jej výstup zaujímať na pohovore. Nezabudni si preto naštudovať dôležité fakty.

Doplnkové štúdium

Patria tu rôzne rekvalifikačné kurzy, školenia a certifikáty. Zameriavaj sa na vypísanie tých, ktoré sú v daný moment pre teba prospešné. Každý kurz síce obohatí tvoje skúsenosti, ale nie všetky sa hodia na to, aby si oboznamoval s nimi personalistu. Napr. spravila si si kurz nechtov v období, keď si nemala zamestnanie, ale pokiaľ sa hlásiš na pozíciu v marketingu, veľmi ti to nepomôže. Vyhneš sa tak zbytočnému preplneniu informáciami v tvojom CV. Samozrejme, vždy ich vieš spomenúť už priamo na pohovore.

 

PRACOVNÉ SKÚSENOSTI

Zaznamenávaj ich chronologicky od najnovších po najstaršiu. Nezabudni pritom uviesť názov spoločnosti, vykonávanú pozíciu, rok nástupu a odchodu zo zamestnania.

Je potrebné aj stručne popísať činnosti, ktoré si vykonával na danej pozícii. Nikdy sa neriaď doslovne tým, čo máš napísané v zmluve. Všetci dobre vieme, že niektoré činnosti sú v nej buď zdĺhavo rozpísané, poprípade nezodpovedajú tvojej reálnej náplni.

Neriaď sa opäť trendom „čím viac, tým lepšie“. Vypísať každú pracovnú skúsenosť, ktorá trvala mesiac, by bolo viac na škodu. Pri veľkom množstve, by si mohol pôsobiť ako fluktuant. Odporúča sa vypísať najpodstatnejšie skúsenosti, prípadne tri najnovšie a zvyšne zhrnúť len v krátkosti.

Jazyky

Tak ako sa vraví: „Čím viac jazykov ovládaš, tým viac si človekom.“ Tvoje jazykové znalosti preto ocení každý zamestnávateľ. Nezabudni vypísať aj tvoju úroveň. Buď radšej sebakritickým, nie je nič horšie, ako uviesť aktívnu znalosť a pri pohovore nevedieť povedať súvislú vetu. „Lož má krátke nohy“.

Znalosti

Sústreď sa na tie, ktoré úzko súvisia priamo s danou pozíciou, patria tu napr. počítačové znalosti, vyhlášky, osvedčenia a iné nadobudnuté špecifické schopnosti a zručnosti.

V dnešnej dobe si málokto môže s čistým svedomím povedať, že ovláda excel na úrovni experta. Opäť. Skromnosť aj tu hrá prím.

Nie je nič horšie ako priame otázky na pohovore typu: „Ako by ste spravili kontingenčnú tabuľku?“ a ty sa zrazu ocitneš ako „Alica v krajine zázrakov“.

Vodičský preukaz

Pokiaľ si jeho vlastníkom, je vhodné uviesť o akú skupinu sa jedná a koľko kilometrov máš najazdené. Môže to zavážiť, pokiaľ sa uchádzaš o zamestnanie, ktorého súčasť je aktívne cestovania. Pokiaľ ho nevlastníš, nie je nutné ani uvádzať túto kolonku.

Moje vlastnosti

Sústreď sa na svoje pozitívne vlastnosti, tie v ktorých vynikáš spomedzi ostatných. Zoznamu jednoslovných pomenovaní sa vyhni: kreatívny, komunikatívny, analytický. Ale prečo si kreatívny? Na základe čoho tak usudzuješ? To je podstata veci.

Negatívne stránky tvojho ja, si v tomto prípade nechaj zatiaľ pre seba, tie sa nikdy neuvádzajú.


ZÁUJMY

Nie je rozhodujúce si navymýšľať záľuby ako cestovanie, alebo čítanie kníh len preto, že to dobre znie. Podstatnou je uviesť, čo máš skutočne rád. Aké máš koníčky, alebo v čom vynikáš.

Odporúčania na záver

 • Používaj štruktúrovaný CV vo formáte Europass
 • Skontroluj si gramatiku a slovosled, nie je nič horšie ako „more chýb“
 • Nezabudni si aktualizovať dátum a miesto na životopise, pokiaľ ho zadávaš
 • Pokiaľ si nevieš rady s popisom svojich pracovných skúsenosti stránka Zoznam pracovných pozícií | Kariera.sk ti pomôže
 • Ak chceš zaujať nielen obsahom, ale aj dizajnom svojho CV použi neplatené šablóny, bližšie info sa dozvieš v našom predchádzajúcom článku https://maxins.sk/omrzel-ta-tradicny-zivotopis-ukazeme-ti-ako-sa-moze-stat-z-klasickeho-cv-neprehliadnutelny/
 • Nekopíruj cudzí životopis, každý musí byť jedinečný, tak ako je jedinečný aj jeho majiteľ
 • Čím dlhší životopis tým lepší. Tak toto je dávny mýtus
 • Píš stručne. Dôležitá je podstata a nie zbytočné omáčky okolo toho
 • Hlavné je sa nepreceňovať, ani nepodceňovať, a to najpodstatnejšie, nič neprikrášľovať
 • Zadávaj pravdivé údaje. „Pravda ťa skôr, či neskôr dohoní“
 • Nezabudni svoj životopis aktualizovať, pri každej zmene, alebo podľa potreby pozície, na ktorú sa hlásiš

Hľadáte prácu?

Nechajte nám svoj kontakt a my sa vám ozveme.

Zadajte vaše telefónne čislo.
Súhlaste so spracovaním osobných údajov.

Správa sa odosiela ...

Logo pre motory jws.
Logo volkswagen na čiernom pozadí.
Automobilové logo Snop na čiernom pozadí.
Logo pre skupinu pvl.
Hliníkové logo Nueman na čiernom pozadí.
Logo pre kongsberg automotive.
Je to riadenie prietoku vzduchu v automobiloch.
Logo Hyundai transys na čiernom pozadí.
Neváhajte nás kontaktovať
Nenašli ste pracovnú ponuku, ktorú ste hľadali?

Volajte na bezplatnú infolinku

0800 365 800

   

alebo nám zanechajte svoj telefonický kontakt

Zadajte vaše telefónne čislo.
Súhlaste so spracovaním osobných údajov.

Správa sa odosiela ...