MAXIN’S tipy

Trendy na trhu práce v roku 2024

  • Viliam Dzuriš
  • 8. decembra 2023
trend v roku 2024 na pracovnom trhu

Ktoré pracovné pozície budú v roku 2024 žiadané a ktoré nie?

V polovici novembra 2023 dosiahla nezamestnanosť na Slovensku rekordne najnižšiu úroveň 3,9 %. To znamená, že drvivá väčšina uchádzačov o prácu si zamestnanie nájde. Ako to však bude v roku 2024? Aké trendy na pracovnom trhu pretrvajú a na čo nové sa treba pripraviť?

Napriek nástupu automatizácie, robotizácie a čoraz intenzívnejšiemu prenikaniu umelej inteligencie na pracovný trh stále ostáva mnoho pozícií, na ktoré slovenskí zamestnávatelia využívajú pracovníkov zo zahraničia, pretože napriek ponuke Slováci o ne nemajú záujem.

Zdá sa, že tento trend bude pokračovať aj v roku 2024.

„Aj keď sa na Slovensku postupne zavádza automatizácia, stále pociťujeme nedostatok vhodných kandidátov pre automobilový, elektrotechnický a strojárenský priemysel a logistiku. Naše informácie z pracovného trhu nenaznačujú v najbližších rokoch zmenu, a to aj preto, že Slovensko sa v Európe etablovalo ako automobilová veľmoc, teda z pohľadu počtu vyrobených áut na počet obyvateľov. Zatiaľ tu máme tri automobilky a prichádza štvrtá,“

zhodnotil odborník na pracovný trh z personálnej agentúry MAXIN´S Group Roman Kučera.

Technika hrá prím

Stále teda budú žiadaní zamestnanci s technickým vzdelaním všetkých úrovní. Vysoký priemerný vek generálnych riaditeľov a vedúcich pracovníkov na Slovensku tiež naznačuje potrebu výmeny týchto síl, pričom dôraz bude kladený na schopnosť dokázať motivovať a viesť aj mladší kolektív.

Okrem technicky vzdelaných zamestnancov bude trh práce stále žiadať odborníkov z oblasti informačných technológií. Novinkou, ktorá začala byť žiadaná už v roku 2023, sú pozície, ktoré v sebe fúzujú niekoľko špecializácií, napríklad prepájanie znalostí z účtovníctva s ovládaním digitálnych technológií.

Čoraz žiadanie sú environmentálne zručnosti a environmentálna gramotnosť (porozumenie obehovému hospodárstvu, nakladaniu s odpadom a pod.) sa vyžaduje už aj na nižších a stredných pracovných pozíciách. A to aj na takých, ktoré na prvý pohľad zdanlivo nesúvisia so životným prostredím.

Vysoký dopyt po ľuďoch očakávame v roku 2024 už tradične v oblasti vzdelávania, sociálnych a psychologických služieb, v oblasti rehabilitácie, medicíny a v službách pre strieborný vek.

Potrební budú aj pracovníci v maloobchode, v gastroslužbách a hotelierstve. V týchto odvetviach zároveň očakávame najvyššiu fluktuáciu zamestnancov.

Pomalý rast miezd

Pokiaľ ide o mzdy, čakáme ich pomalý rast. Nebudú zásadným, ale iba jedným z faktorov pri hľadaní práce. Vládou avizované vyššie zdanenie práce bude mať pravdepodobne negatívny vplyv na rast reálnej mzdy. Predpokladáme, že zvyšovanie miezd nedokáže kopírovať zvyšovanie cien spôsobené dvojcifernou, aj keď už teraz klesajúcou infláciou.

„Rast miezd je do veľkej miery ovplyvnený platnou legislatívou a odvíja sa od minimálnej mzdy a príplatkov. Hoci to zamestnanci na svojich peňaženkách až tak necítia, náklady na pracovnú silu na Slovensku sú pre zamestnávateľov vysoké. Aj preto, ak zamestnávatelia nevedia nájsť vhodných kandidátov, namiesto zvyšovania mzdy siahajú po pracovnej sile zo zahraničia, a to buď z iných krajín Európskej únie, alebo aj z tretích krajín. Predpokladáme, že táto stratégia pretrvá na pracovnom trhu aj v roku 2024,“  uzavrel R. Kučera.

Hľadáte prácu?

Nechajte nám svoj kontakt a my sa vám ozveme.

Zadajte vaše telefónne čislo.
Súhlaste so spracovaním osobných údajov.

Správa sa odosiela ...

Logo pre motory jws.
Logo volkswagen na čiernom pozadí.
Automobilové logo Snop na čiernom pozadí.
Logo pre skupinu pvl.
Hliníkové logo Nueman na čiernom pozadí.
Logo pre kongsberg automotive.
Je to riadenie prietoku vzduchu v automobiloch.
Logo Hyundai transys na čiernom pozadí.
Neváhajte nás kontaktovať
Nenašli ste pracovnú ponuku, ktorú ste hľadali?

Volajte na bezplatnú infolinku

0800 365 800

   

alebo nám zanechajte svoj telefonický kontakt

Zadajte vaše telefónne čislo.
Súhlaste so spracovaním osobných údajov.

Správa sa odosiela ...