MAXIN’S tipy

Rastúca inflácia: Môžete požiadať o zvýšenie platu? Tu sú rady odborníka, ako na to

  • Dominika Čeklovská
  • 31. júla 2022

Rekordná inflácia tlačí ceny nahor, platy však zostali na pôvodnej úrovni alebo sa zvýšili len čiastočne. Napriek tomu použiť rast cien ako argument pre zvýšenie mzdy nie je vhodný.

Pripravte si radšej iné argumenty. Treba čo najpresnejšie uviesť, ako veľmi sa zmenila pracovná náplň oproti minulosti: viac práce, prípadne viac odborných vecí, a tomu by mala zodpovedať aj odmena. Je tiež dobré vedieť a odkomunikovať aj to, o koľko chcete plat zvýšiť.

„Ľudia sú pre každú dobrú firmu cennými a dobrí manažéri vedia, že rovnako dôležité ako ustáť ťažké časy je udržať si dobrých zamestnancov. Nespokojní zamestnanci nepodávajú také výkony, aké firme pomôžu zvládnuť krízové obdobie, takže ak je niekto nespokojný a zároveň presvedčený, že zvýšenie platu by pomohlo jeho nespokojnosť zmeniť, nech to určite vyskúša,“ hovorí výkonný riaditeľ personálnej agentúry MAXIN’S Group Roman Kučera.

Jedným z kľúčových faktorov, ktoré rozhodnú o úspechu, je podľa jeho slov to, aby bol zamestnanec vypočutý a jeho argumenty boli pochopené. „Neodporúčam očakávať osobu, ktorú chcete požiadať o zvýšenie platu, len tak na chodbe bez vopred dohodnutého stretnutia a už určite nie požiadať ju o krátky rozhovor, keď na ňu narazíte niekde vo firme,“ radí. Je dôležité si takéto stretnutie vopred dohodnúť a potom naň prísť pripravený.

Podľa Kučeru sa niekedy stane, že o plat žiadame človeka, ktorý o tom nemôže rozhodovať. Je preto potrebné ísť za tým, kto má oprávnenie vypočuť si požiadavku a buď ju tlmočiť vyššie, alebo o nej sám rozhodnúť. Ak ide o spoločnosť s niekoľkými stupňami riadenia, styčným dôstojníkom aj v otázke platu je zvyčajne buď priamy nadriadený, alebo personalista.

Odborník odporúča nedať sa odradiť prvou negatívnou reakciou. „Ak nie ste spokojní s plácou, ktorú dostávate za svoju prácu, tak odmietnutie nadriadeného vašu situáciu nezlepší. Niekedy môžu byť riešením alternatívne návrhy, ako napríklad úprava pracovnej náplne alebo skrátenie pracovného úväzku s ponechaním súčasného platu,“ menuje možnosti odborník. Okamžité vyhrážanie sa výpoveďou neodporúča.

Pozrite si video a rozhovor s Ivanou Molnárovou (šéfka portálu Profesia.sk) o tom, ako si vypýtať vyšší plat. Premiéra 24. 11. 2021.

Zdroj: pravda.sk , Rubrika: Užitočná pravda – Práca a kariéra, Dátum: 31.júla 2022 , Vydavateľ: OUR MEDIA SR a.s.

Hľadáte prácu?

Nechajte nám svoj kontakt a my sa vám ozveme.

Zadajte vaše telefónne čislo.
Súhlaste so spracovaním osobných údajov.

Správa sa odosiela ...

Logo pre motory jws.
Logo volkswagen na čiernom pozadí.
Automobilové logo Snop na čiernom pozadí.
Logo pre skupinu pvl.
Hliníkové logo Nueman na čiernom pozadí.
Logo pre kongsberg automotive.
Je to riadenie prietoku vzduchu v automobiloch.
Logo Hyundai transys na čiernom pozadí.
Neváhajte nás kontaktovať
Nenašli ste pracovnú ponuku, ktorú ste hľadali?

Volajte na bezplatnú infolinku

0800 365 800

   

alebo nám zanechajte svoj telefonický kontakt

Zadajte vaše telefónne čislo.
Súhlaste so spracovaním osobných údajov.

Správa sa odosiela ...