MAXIN’S tipy

OSKAR RADÍ: Kam ísť na dovolenku

  • Dominika Čeklovská
  • 15. mája 2024

Oskar a jeho TIPY – časť prvá

Oskar sa pozrel a vybral prvých 10 tipov kam by ste si mohli  vyjsť s rodinkou alebo priateľmi počas voľných dní a prebádať krásy nášho Slovenska.

Spišský Hrad – najväčší hrad v Strednej Európe

Spišský Hrad určite netreba nikomu predstavovať. Táto dominanta Spišu ako regiónu, rozprestierajúca sa na ploche 4 hektárov v nadmorskej výške 634m je zároveň najväčším hradným komplexom v strednej Európe. Hrad ako taký je veľmi dobre prístupný a výstup zvládnete bezpochyby aj s deťmi. Odmenou Vám bude oku lahodiaci výhľad na Spišskú dolinu.

Oravský hrad

Jednou z najväčších turistických atrakcií severného Slovenska je Oravský hrad, vybudovaný na skale nad riekou Orava v Oravskom Podzámku ako „orlie hniezdo“. Hrad začali budovať na mieste starého dreveného hrádku po tatárskom vpáde v roku 1241. Z pôvodne malej pevnosti z 13.storočia vznikol v priebehu nasledujúcich storočí rozsiahly hradný areál, ktorý má dnes 154 miestností. V minulosti bol župným hradom a sídlom Oravského hradného panstva. Patrila mu takmer celá Orava. Budovy a interiér hradu nesú črty románskeho slohu, gotiky, renesancie, baroka i moderných slohov. Hrad je totiž stále živý komplex, ktorého vývoj sa dodnes nezastavil.

Bojnický zámok a ZOOlogická záhrada

– ideálny tip na výlet pre deti
Bojnický zámok je ideálny pre dovolenku na Slovensku s deťmi, je to romantický zámok s čiastočne ponechaným pôvodne gotickým a renesančným základom hradu. Leží na západnom okraji mesta Bojnice. Zámok je viditeľný z väčšej časti horného Ponitria nakoľko v jeho tesnej blízkosti sa nachádza zoologická záhrada, ktorá bude príjemnou zmenou zámockých múrov. Ideálnym miestom na schladenie nôh po toľkom chodení môže byť neďaleké kúpalisko.

Levoča a najvyšší drevený oltár na svete

Svojimi hradbami razí charakter stredovekého mesta. Je mestskou pamiatkovou rezerváciou a patrí medzi najkrajšie historické mestá na Slovensku. Bazilika Svätého Jakuba je povinná jazda mnohých návštevníkov a jej dominantou je najvyšší drevený gotický oltár na svete. V jej okolí je pohodové námestie kde nájdete lokálne kaviarne, kde môžete uhasiť smäd po náročnej prechádzke.

Banská Štiavnica

Mesto, ktorého osud a história sú späté najmä ťažbou striebornej rudy. Podobne ako Levoča, je zaradené do mestskej pamiatkovej rezervácie. Patrí medzi jedno z najkrajších miest aké je na Slovensku a pýši sa tým, že sa v ňom sústredia aj mnohí umelci. Remeselné obchodíky, antikvariáty a galérie, každý z nás si v ňom nájde niečo srdcu blízke. Určite sem nejazdite iba na návštevu, ale zajednajte si ubytovanie v niektom z lokálnych ubytovaní a prebádajte okolie, ktoré vás určite nesklame.

Poprad – brána do Tatier

Poprad, najväčšie mesto Spiša sa vďaka svojej polohe označuje aj ako vstupná brána do Vysokých Tatier. V meste sa nachádzajú mnohé divadlá, galérie, múzeá či lokálne pamiatky. Nakoniec, v závislosti od ročného obdobia či počasia, sa môžete buď schladiť alebo ohriať v známom “vodnom meste“. Poprad a Tatry ponúkajú rodinné wellness pobyty v hojnom počte, takže aj rodinná dovolenka s deťmi môže vyzerať ako luxusná dovolenka pri mori.

Vysoké Tatry – pýcha Slovenska

Z Popradu je to na skok a rodinná dovolenka na Slovensku v týchto končinách je záruka kvality. Svojou majestátnosťou sa týčia nad krajinou ako z inej planéty. Nech už sa rozhodnete pre Východné či Západné, určite nespravíte krok vedľa. Vysoké Tatry sú spojené Cestou Slobody, vedúcou od Podbanského do Tatranskej Kotliny. Tatranská elektrická železnica (TEŽ) spája Tatranskú Lomnicu s Vyšnými Hágami a pokračuje až do Štrbského Plesa (miestna časť Štrby). Cez Starý Smokovec TEŽ pokračuje do Popradu, odkiaľ je možné ďalej sa prepraviť železnicou, cestou či letecky.

Štrbské Pleso ako centrum aktivít

Štrbské Pleso ako súčasť Vysokých Tatier je určite najnavštevovanejším bodom. Uzol mnohých turistických chodníkov, z ktorého pramení mnoho dych berúcich túr. Sezóna neutícha či je leto a či zima, v každom ročnom období si tu človek nájde outdoorovú činnosť.

Slovenský Raj a jeho najkrajšie miesta

Kam na dovolenku na Slovensku s deťmi, ak nie priamo do raja? Toho slovenského. Dostupný je z mnohých dediniek a osád, ktoré ho obklopujú a určite stojí za každoročnú návštevu. Slovensko je krajinou zvykov a tradícií a ak ešte žiadnu vo svojej rodine nemáte, určite zvážte zaradenie týchto končím do svojho repertoára.

Zuberec – najkrajšia dedinka?

Okolie poslúži ako na cyklistiku, tak na plávanie či turistiku. Nie nadarmo je aj srdcom tohto krásneho podujatia. Ľudia sú tu milí a pohostinní, atmosféra krásne dedinská. V samotnej dedine je široká ponuka reštaurácií a domáci vám určite radi ponúknu aj ubytovanie last moment. V jej blízkom okolí sa nachádza múzeum oravskej dediny, ktoré určite nevynechajte. Najmä koncom augusta, kedy dozrievajú čučoriedky a ich prítomnosť prezradia fialové prsty a ústa. Nachádza sa tu významné lyžiarske stredisko Zverovka – Spálená, ktoré sa rozprestiera v Spálenej doline a Roháčskej doline. Nachádza sa tu aj Múzeum oravskej dediny

Zdroj ilustračných foto: wikipedia.com / freepic.com
Zdroj informácií: pelipecky.sk/dovolenka-na-slovensku-tipy-na-vylet-s-detmi/ , spoznaj.eu, slovakia.travel, kvacany.sk, sulovskevrchy.sk, vlkolinec.sk, skalkaarena.sk, spaniadolina.sk, wikipedia.sk, slovenskyraj.sk

Hľadáte prácu?

Nechajte nám svoj kontakt a my sa vám ozveme.

Zadajte vaše telefónne čislo.
Súhlaste so spracovaním osobných údajov.

Správa sa odosiela ...

Logo pre motory jws.
Logo volkswagen na čiernom pozadí.
Automobilové logo Snop na čiernom pozadí.
Logo pre skupinu pvl.
Hliníkové logo Nueman na čiernom pozadí.
Logo pre kongsberg automotive.
Je to riadenie prietoku vzduchu v automobiloch.
Logo Hyundai transys na čiernom pozadí.
Neváhajte nás kontaktovať
Nenašli ste pracovnú ponuku, ktorú ste hľadali?

Volajte na bezplatnú infolinku

0800 365 800

   

alebo nám zanechajte svoj telefonický kontakt

Zadajte vaše telefónne čislo.
Súhlaste so spracovaním osobných údajov.

Správa sa odosiela ...