MAXIN’S tipy

Na pracovnom pohovore pomôže pozitívna energia

  • Dominika Čeklovská
  • 15. februára 2023

Autentickosť, reč tela, schopnosť predať sa, aj záujmy a voľnočasové aktivity. To všetko okrem životopisu zaujíma počas pracovného pohovoru personalistov.

Ako sa naň dobre pripraviť?

Základom je dobre napísaný životopis. Myslite na to, že recruiterom (špecialistom výberov) ich prejdú cez ruky neraz desiatky a na každý majú iba niekoľko minút. Väčšiu pozornosť venujú takým, ktoré v pozitívnom slova zmysle „vytŕčajú“. „V správne vypracovanom životopise sú informácie o kandidátovi napísané jasne a pravdivo. Popíšte svoje doterajšie pracovné skúsenosti tak, aby to nebolo príliš stručné, ale ani veľmi obsiahle. Rozhodne je plusom, ak je životopis upravený aj po grafickej stránke a odlišuje sa od ostatných,“ hovorí Diana Parráková, HR špecialistka spoločnosti PPA ENERGO, patriacej do skupiny PPA CONTROLL.

Prvý dojem je dôležitý

Uchádzači o zamestnanie podľa recruiterov často podceňujú prípravu na osobný pohovor, pritom šance si zvyšujú pripravení. „Určite potrebujeme počuť, prečo chce pracovať práve pre nás a na to nevie dostatočne dobre odpovedať, pokiaľ si o svojom potenciálnom budúcom zamestnávateľovi niečo nenaštuduje a nezamyslí sa nad tým, prečo je práve on ten vhodný,“ ozrejmuje Lívia Bachratá, riaditeľka pre Public Affairs v spoločnosti Edenred.

Uchádzač o prácu by mal byť pripravený hovoriť o svojich pracovných skúsenostiach tak, aby odrážali potreby pracovnej pozície, o ktorú má záujem. Určite by však nemal klamať a vymýšľať si. Skúsení recruiteri majú niekoľko spôsobov, ako to odhaliť. „Personalista vie „prečítať“ dojem, ktorý uchádzač robí. Môže byť pravdivý alebo klamlivý, čo si mnohí kandidáti neuvedomujú. Často sa stáva, že ich verbálna a neverbálna komunikácia si navzájom protirečia. Z toho sa dá usúdiť, či záujemca to, o čom rozpráva, zažil, alebo používa iba naučené frázy. To všetko rozhoduje o prvom dojme a možnosti uspieť na pracovnom pohovore,“ upozorňuje výkonný riaditeľ personálnej agentúry MAXIN’S Group Roman Kučera.

Zdôraznite svoje silné stránky

Personalisti odporúčajú pripraviť si na pracovný pohovor odpovede na otázky, ktoré uchádzač určite dostane. „Dobrá príprava, ktorá zahŕňa istú mieru sebareflexie, pomáha vytvoriť dobrý dojem a zároveň znižuje mieru stresu, ktorému na pohovore čelí,“ radí L. Bachratá. „ Odporúčam zamerať sa na svoje silné stránky, ktoré využívate v každodennom živote. Viete komunikovať s ľuďmi? Radi sa učíte nové veci? Máte radi zmeny? To všetko môžu byť dôvody na to, aby ste sa práve vy stali vhodným kandidátom na danú pozíciu,“ dopĺňa D. Parráková. Na pohovore môžete spomenúť aj veci, ktoré ste do životopisu neuviedli, ale radi by ste nimi zaujali. Personalistov neraz zaujíma, čo robíte vo voľnom čase a aké máte záujmy, môžu o vás veľa napovedať.

Oplatí sa byť autentický

Popri svojich silných stránkach neobíďte ani tie slabšie, lebo aj o nich treba hovoriť. „Personalista sa bude určite pýtať na motiváciu, prečo je práve táto spoločnosť prioritou uchádzača, aké sú jeho osobnostné a pracovné predpoklady, do čoho patria aj silné stránky a zručnosti,“ vysvetľuje R. Kučera. „Nepýta sa na negatívne vlastnosti, no bude sa zaujímať o vlastnosti a stránky, o ktorých si kandidát myslí, že na nich treba popracovať.“ Opäť platí, že odpovede majú byť pravdivé a autentické. Každý zamestnávateľ vie, že nikdy nedostane úplne hotového človeka. Pokiaľ však nádejný kandidát vie, v čom sa musí zdokonaliť a je ochotný na tom pracovať, môžu nájsť spoločnú cestu.

Veľa prezradí reč tela

Každý kandidát zanecháva o sebe nejaký dojem aj bez toho, aby prehovoril. Oblečením, spôsobom chôdze či sedenia, dochvíľnosťou, očným kontaktom i rečou tela. „Je dôležité, aby z neho vyžarovala pozitívna energia, profesionalita a zdravé sebavedomie. Recruiteri si nevšímajú iba to, čo hovorí, ale aj to, akým spôsobom to hovorí,“ zdôrazňuje D. Parráková. „Upravený zovňajšok, oblečenie primerané na pracovný pohovor a miesto, o ktoré sa uchádza, napovie veľa. Veľa mladých ľudí si neuvedomuje, že aj dochvíľnosť môže pridať alebo ubrať body z celkového hodnotenia, vypovedá o tom, ako sa budú stavať k plneniu úloh a k dodržiavaniu termínov,“ uzatvára R. Kučera.

Myslite na to, že:

! výber vhodného kandidáta je súhrnom viacerých faktorov – pracovných skúseností a znalostí, osobnostných vlastností, motivácie, prístupu k práci, flexibility, neverbálnej a verbálnej komunikácie

! je dobré byť autentický, vecný a vedieť vyjadriť svoj názor

! je namieste pýtať sa na veci, ktoré vás v súvislosti s pracovnou pozíciou a prácou zaujímajú ! pracovný pohovor je o hľadaní spoločných záujmov a cieľov, ale i prienikov ponúkaných a hľadaných pracovných podmienok

 

ZDROJ: Pravda – 15.februára 2023 , Strana: 16 , Vydavateľ: OUR MEDIA SR a.s. , Rubrika: Práca a kariéra

Hľadáte prácu?

Nechajte nám svoj kontakt a my sa vám ozveme.

Zadajte vaše telefónne čislo.
Súhlaste so spracovaním osobných údajov.

Správa sa odosiela ...

Logo pre motory jws.
Logo volkswagen na čiernom pozadí.
Automobilové logo Snop na čiernom pozadí.
Logo pre skupinu pvl.
Hliníkové logo Nueman na čiernom pozadí.
Logo pre kongsberg automotive.
Je to riadenie prietoku vzduchu v automobiloch.
Logo Hyundai transys na čiernom pozadí.
Neváhajte nás kontaktovať
Nenašli ste pracovnú ponuku, ktorú ste hľadali?

Volajte na bezplatnú infolinku

0800 365 800

   

alebo nám zanechajte svoj telefonický kontakt

Zadajte vaše telefónne čislo.
Súhlaste so spracovaním osobných údajov.

Správa sa odosiela ...