MAXIN’S tipy

MAXIN´S príbehy slávnych osobností

  • MAXIN´S
  • 7. júla 2021

Priniesli sme vám uplynulé obdobie príbehy slávnych ľudí, ktorí vás mohli nie len inšpirovať, ale aj podnietiť k zahájeniu vlastnej a novej životnej cesty.

Jednalo sa o osobnosti, ktoré dokázali v mnohých očiach nemožné. So samotného dna vzostúpili na vrchol, zbúrali stereotypy a presvedčili ostatných o opaku. Pre veľký ohlas a záujem, sme sa rozhodli venovať týmto slávnym osobnostiam aj tento článok…

 „Každý umelec bol spočiatku amatér.“  Ralph Waldo EMERSON

 

Obdivuhodná osobnosť č.1FORREST GUMP

Forrest začal školskú dochádzku v pomocnej škole, no napriek tomu sa dostal na univerzitu, bojoval vo Vietname, stal sa vojnovým hrdinom, športovcom, podnikateľom, milionárom a v neposlednom rade vzorom pre ostatných…

Obdivuhodná osobnosť č.2: ALBERT EINSTEIN

Rodičia sa domnievali, že majú doma výrazne zaostávajúce dieťa v porovnaní s ostatnými. V tej dobe by snáď nikto neuveril, že celý čas v ňom driemala duša geniálneho vedca. Z navonok odsúdeného chlapca na neúspech, sa stal silou vôle najvýznamnejší vedec 20. storočia a nositeľ Nobelovej ceny za fyziku v r. 1921. Jeho meno sa stalo synonymom vysokej inteligencie a génia. V roku 1999 ho časopis Time vybral ako Osobnosť storočia.

Obdivuhodná osobnosť č.3: CHARLIE CHAPLIN

Zlé rodinné zázemie ho prinútilo takmer celé detstvo stráviť v sirotinci. Už 8 ročný Charlie Chaplin začal pracovať a živiť samého seba. Do 24 rokov bol dokonca negramotný, ale svojou túžbou, ctižiadostivosťou a snaživosťou sa vypracoval. Napriek všetkým prekážkam, ktoré mu v detstve boli kladené pod nohy, mu nič nezabránilo sa stať najslávnejším hercom, režisérom a producentom svojich čias. Jeho kariéra herca trvala obdivuhodných 75 rokov, získal Oscara za celoživotné dielo a bol povýšený kráľovnou do šľachtického stavu. Nie nadarmo je považovaný za legendu strieborného plátna aj v dnešnej dobe.

Obdivuhodná osobnosť č.4: MARILYN MONROE

Marilyn Monroe, vlastným menom Norma Jeane Mortensenová, bola snáď jednou z najznámejších amerických filmových herečiek, a zároveň sexsymbolom 50. rokov 20. storočia. No osud jej vždy neprial a nemala to spočiatku „na ružiach ustlané“. Keď mala Norma osem rokov, jej matku hospitalizovali v psychiatrii, keďže nepoznala svojho biologického otca, ocitla sa najskôr v pestúnskej rodine a neskôr v sirotinci. Počas vojny pracovala v továrni ako kontrolórka padákov a natieračka trupov lietadiel. Až neskôr jej bola otvorená brána k sláve. Zo začiatku zarábala 125 dolárov týždenne. Za film Niekto to rád horúce (o jedenásť rokov neskôr), už dostala 4 milióny dolárov. Jej život bol síce poprepletaný viacerými škandálmi a kládol jej pod nohy bremená, no napriek tomu je dodnes pre mnohých ľudí stelesneným ideálom ženskej krásy.

Obdivuhodná osobnosť č.5STEVE JOBS

Zakladateľ významnej IT spoločnosti Apple a jeden z najväčších vizionárov, Steve Jobs, bol dieťaťom sýrskeho prisťahovalca. Biologický rodičia dali malého Steva na adopciu, pretože rodina jeho matky odmietala akékoľvek manželstvo s moslimom. Z vysokej školy odišiel po prvom semestri, ale naďalej navštevoval prednášky, ktoré neboli platené. Keďže nemal peniaze, stravoval sa zadarmo u sekty Hare Krišna. Peniaze získaval aj zbieraním fľašiek od CocaColy. Zaujímavosťou je, že Jobs nikdy nenapísal ani riadok programovacieho kódu a dokonca sám trpel dyslexiou. Prešiel si vyhadzovom zo spoločnosti Apple, ktorú sám založil, no ani to mu nezabránilo začať od nuly a založiť novú konkurenčnú spoločnosť Next. Neskôr sa nakoniec vrátil späť do Apple, keďže bez neho firma smerovala k úpadku. Okrem Apple bol Jobs aj výkonným riaditeľom pre spoločnosť Pixar, ktorú poznáme z animovaných filmov. Jobs bol aj historicky najväčší akcionár spoločnosti Disney.

Obdivuhodná osobnosť č.6: FREDDIE MERCURY

Narodil sa v Zanzibare ako Farrokh Bulsara, no my ho poznáme pod menom Freddie Mercury. Iróniou však je, že sa umiestnil na 59. mieste v rebríčku najväčších Britov, aj keď nebol rodeným britom. Napriek jeho navonok extrovertným a extravagantným vystúpeniam na pódiu, bol v skutočnosti Freddie veľmi hanblivý introvert.

Počas svojej kariéry s kapelou Queen absolvoval po celom svete zhruba 700 koncertov. Jeho posledné živé vystúpenie s kapelou Queen videlo odhadom až 300 000 divákov. Do poslednej chvíle sa mu darilo tajiť fakt, že mal AIDS. Verejnosť sa to dozvedela až deň pred jeho smrťou. Jeho typický nenapodobiteľný vzhľad, fúz pod nosom, energetické tance, koruna na hlave, výnimočný hlas a snaha preraziť aj po predchádzajúcich neúspešných hudobných projektoch bolo tým, čo ho odlišovalo od ostatných a spravili ho výnimočným.

Blázon, či génius? Vizionár, či komediant? Každý mal na neho iný názor. „Nechcem byť iba hviezdou, chcem sa stať legendou,“ zaznelo z jeho úst, a tak sa aj stalo. Je to osobnosť, ktorá si získala priazeň miliónov ľudí. A to nielen hudobným talentom, ale aj osobitým životným štýlom. Je príkladom toho, že človek sa nemá nikdy vzdať, ale bojovať až do konca…

Obdivuhodná osobnosť č.7: VINCENT VAN GOGH

Celý svoj život trpel chudobou a nedočkal sa uznania, no napriek tomu sa stalo jeho životným poslaním maľovanie. Mnohí ani netušia, že Vincent nebol celý život maliarom. Pôvodne začal študovať teológiu, ale osud to chcel inak a nakoniec ho priviedol späť k umeniu.

Vincent van Gogh počas svojho najaktívnejšieho obdobia desiatich rokov nakreslil 1100 kresieb a namaľoval 900 obrazov. No za celý svoj život však predal len jediný obraz, aj to tesne pred smrťou.

Údajne to bol mimoriadne štedrý a dobrosrdečný človek. Nebral na seba ohľad, vždy sa dokázal podeliť s tými, ktorí to potrebovali a ocitli sa v núdzi.

O Vincentových psychických problémoch sa toho narozprávalo veľa, ale nikdy nezatienili jeho výnimočný talent. Preslávil sa najmä tým, že si údajne odrezal svoje vlastné ucho v jednom zo svojich amokov… Jeho život sprevádzalo množstvo pádov a búrlivých období, no navzdory neúspechu, sa nikdy nevzdal svojej vášne, maľovaniu…

Vincent sa uznania dočkal, avšak až 11 rokov po svojej smrti, keď boli v roku 1901 v Paríži vystavené jeho diela. Od tých čias však patrí medzi najviac uznávaných maliarov po celom svete

Obdivuhodná osobnosť č.8: AUDREY HEPBURN

Od baletky, dobrovoľnej zdravotnej sestry, tanečnice, modelky až po oscarovú herečku, módnu ikonu a veľvyslankyňu dobrej vôle UNICEF. Áno reč nie je o nikom inom ako Audrey Hepburn.

Bola vyhlásená za tretiu najtalentovanejšiu a prirodzene najkrajšiu herečku americkej kinematografie. Jej vkus bol povestný a patrila medzi najlepšie oblečené ženy sveta.

Pôsobila aj ako humanitárna ambasádorka pre organizáciu UNICEF, poukazovala tak na potreby hladujúcich a chorých detí po celom svete. Ona sama však kedysi v detstve trpela silnou podvýživou, počas útlaku nacistov, čo sa výrazne podpísalo na jej zdraví. Pre fyzickú slabosť sa jej sen stať sa primabalerínou rozplynul a prišla o štipendium na prestížnej baletnej škole v Londýne.

Keďže nemohla byť balerínou, nevzdala sa a rozhodla sa pre herectvo. Úspech na seba nenechal dlho čakať. Čoskoro si ju pre jej talent a krásu všimli filmoví producenti a získala prvú malú úlohu. Ponuky sa len tak sypali a Audrey žiarila na striebornom plátne. Kto by si nespomenul na jej legendárnu rolu vo filme „Raňajky u Tiffanyho“.

Audrey je tiež jedným z mála ľudí patriacich do EGOT klubu – teda celkovo dvanástich držiteľov cien Emmy, Grammy, Oscar a Tony, pričom prvé dve z nich získala až po smrti.

Svojou výnimočnou charizmou si získala milióny obdivovateľov. Patrila tak medzi najmilovanejšie a najobdivovanejšie ženy sveta. Dodnes je považovaná za ideál ženskej krásy a obdivuhodného talentu.

Obdivuhodná osobnosť č.9: STEPHEN HAWKING

Stephen Hawking patril k najuznávanejším svetovým vedcom a často ho prirovnávali veľkosťou objavov k Newtonovi či Einsteinovi. Iróniou je, že na základnej škole patril medzi najhorších žiakov.

Vytvoril Teóriu Veľkého tresku, ktorá vysvetľuje vznik vesmíru a stala sa základom poznania fungovania sveta. Taktiež prišiel s dôkazmi, že vesmír je konečný. To všetko dokázal napriek tomu, že trpel amyotrofickou laterálnou sklerózou (ALS) a väčšinu života strávil ochrnutý a pripútaný na vozík. Zákernú chorobu mu diagnostikovali ako 21 ročnému počas štúdia na univerzite. Lekári mu dávali 2 roky života, no napriek tomu prežil ďalších 52 rokov. Ani obrovské zdravotné problémy a život prežitý v paralýze, mu nezabránili urobiť objavy, ktoré otvorili ľudstvu dvere vesmíru.

Univerzity mu udelili viac než dvanásť čestných titulov a v roku 2009 ho ocenili aj Prezidentskou medailou slobody. Paradoxom je, že nikdy nezískal tú najväčšiu poctu – Nobelovú cenu.

Bol to génius najvyššieho rádu, no v hĺbke duše však ostával vždy skromným milovníkom sarkazmu a irónie, vďaka čomu si zahral aj v Simpsonovcoch, Star Treku alebo v Teórii veľkého tresku. Pre svet vedy aj pre širokú verejnosť zostane navždy v povedomí ako jeden z najuznávanejších a najinšpiratívnejších svetových vedcov

Obdivuhodná osobnosť č.10: FRIDA KAHLO

Jej poznávacím znamením je zrastené obočie, fúziky a farebné kvety vo vlasoch. Áno reč nie je o nikom inom ako o Fride Kahlo celým menom Magdalena Carmen Frida Kahlo y Calderón.

Už od detstva trpela vážnymi zdravotnými problémami ako vrodený rázštep chrbtice a detská obrna. Ako by to nestačilo, postihla ju aj vážna nehoda. Aby nemyslela na bolesť začala maľovať. Na lôžku bola pripútaná viac ako rok a z maliarky amatérky sa vykľul obrovský talent, alebo lepšie povedané „kráľovna autoportrétov“.

Vystihoval ju jej netradičný štýl obliekania a voľnomyšlienkárstvo, a to nie len v jej tvorbe, ale aj v životných postojoch. Jej nápadný štýl obliekania a extravagantné doplnky inšpirujú mnohých módnych návrhárov po celom svete.

Frida právom patrí dodnes medzi najlepšie ženské maliarky. Pre mnohých je inšpiráciou a jej diela majú stále obrovskú hodnotu. A to nie len finančnú, ale predovšetkým umeleckú.

Frida Kahlo nebola len slávnou mexickou maliarkou, ale aj módnou ikonou, politickou aktivistkou a ženou, ktorá si dokázala vychutnávať život plnými dúškami, napriek všetkým útrapám, ktoré ju v živote postihli.

Nie je umením byť slávnym, ale byť odhodlaný prekonávať prekážky a vyčkať si na zaslúžený úspech.

Hľadáte prácu?

Nechajte nám svoj kontakt a my sa vám ozveme.

Zadajte vaše telefónne čislo.
Súhlaste so spracovaním osobných údajov.

Správa sa odosiela ...

Logo pre motory jws.
Logo volkswagen na čiernom pozadí.
Automobilové logo Snop na čiernom pozadí.
Logo pre skupinu pvl.
Hliníkové logo Nueman na čiernom pozadí.
Logo pre kongsberg automotive.
Je to riadenie prietoku vzduchu v automobiloch.
Logo Hyundai transys na čiernom pozadí.
Neváhajte nás kontaktovať
Nenašli ste pracovnú ponuku, ktorú ste hľadali?

Volajte na bezplatnú infolinku

0800 365 800

   

alebo nám zanechajte svoj telefonický kontakt

Zadajte vaše telefónne čislo.
Súhlaste so spracovaním osobných údajov.

Správa sa odosiela ...