MAXIN’S tipy

Koľko rokov práce máš ešte pred sebou? Vypočítaj si svoj vlastný dôchodkový vek…

  • MAXIN´S
  • 7. júla 2021

Pracuješ ešte len pár rokov a príde ti to už teraz ako celá večnosť?

Alebo už odratávaš posledné roky práce? Kedy budeme mať nárok na dôchodok a vytúžený odpočinok?

Čo nás čaká a neminie?
Od januára 2019 sa bude dôchodkový vek posúvať podľa nových podmienok. Dobrá správa je, že do roku 2024 platia pre niektoré ročníky ešte staré pravidlá. A čo to znamená pre ostatných?
Pokiaľ nie si ročník narodenia 1957 až 1960, čakajú aj teba zmeny.

Podľa nových pravidiel sa už nebude penzijný vek predlžovať o dni, ale o celé mesiace a presný dátum by nám mal byť jasný minimálne päť rokov vopred. Ako to bude vyzerať sa dozvieš vďaka tejto kalkulačke:

https://www.rozpoctovarada.sk/svk/rozpocet/300/vypocet-dochodkoveho-veku

 

Väčšinou však existujú aj výnimky a je tomu tak aj v tomto prípade. Nové pravidlá teda neplatia pre:

Rizikové zamestnania
Týka sa to všetkých, ktorí boli zaradení do I. a/alebo II. pracovnej kategórie. Jedná sa napríklad o práce v baníctve, letectve, námorníctve, hutách, jadrových elektrárňach, opracovaní kameňa či s chemikáliami, ktoré sú dokázateľne rakovinotvorné. Do tejto kategórie patria aj zamestnania v infekčnom prostredí, prostredí zdraviu škodlivých plynov, s rakovinotvornými a dráždivými látkami, zamestnania v extrémnych teplotách a iné.

Ženy s deťmi
Ženy narodené v období od 1. januára 1955 do 31. decembra 1961 ešte majú nárok na zníženie dôchodkového veku podľa počtu vychovaných detí. Od roku 2024 sa však  už nebude zohľadňovať tento fakt, a teda počet detí už nebude zohrávať rolu vo výške dôchodkového veku žien. Pocítia to už dnešné 57-ročné matky a všetky mladšie ročníky.

Samozrejme jedná sa len o približný výpočet. No napriek tomu sa ti to vidí ako čosi nereálne? Vieš si predstaviť, že stráviš vo svojom aktuálnom zamestnaní dajme tomu ešte ďalších 30 rokov? Bolo by to vôbec možné? Pamätaj si, nikdy nie je neskoro na prehodnotenie svojho života a nájdenie si zamestnania, v ktorom by si skutočne vedel predstaviť samého seba až do dôchodkového veku. Možno nebudeš pracovať celý život pre jednu spoločnosť, ale skúsenosti nadobudnuté rokmi tvojej práce, by ti mali ponúknuť možnosť uplatniť sa aj vo vyššom veku. Existuje množstvo príkladov kedy sa z robotníkov stali vedúci majstri , z juniorov zas seniori atď. A to je pre teba najdôležitejšie. Nájsť si stabilné zamestnanie, ktoré by ti vedelo časom ponúknuť aj možnosť na tvoj osobnostný a kariérny rast a zvyšok máš už vo vlastných rukách. Na zmenu zamestnania nie je nikdy neskoro, základ je nájsť to, ktoré by ťa napĺňalo spokojnosťou.

 

„Mladí sa živia snami, starí spomienkami“

Hľadáte prácu?

Nechajte nám svoj kontakt a my sa vám ozveme.

Zadajte vaše telefónne čislo.
Súhlaste so spracovaním osobných údajov.

Správa sa odosiela ...

Logo pre motory jws.
Logo volkswagen na čiernom pozadí.
Automobilové logo Snop na čiernom pozadí.
Logo pre skupinu pvl.
Hliníkové logo Nueman na čiernom pozadí.
Logo pre kongsberg automotive.
Je to riadenie prietoku vzduchu v automobiloch.
Logo Hyundai transys na čiernom pozadí.
Neváhajte nás kontaktovať
Nenašli ste pracovnú ponuku, ktorú ste hľadali?

Volajte na bezplatnú infolinku

0800 365 800

   

alebo nám zanechajte svoj telefonický kontakt

Zadajte vaše telefónne čislo.
Súhlaste so spracovaním osobných údajov.

Správa sa odosiela ...