MAXIN’S tipy

Humanitné vedy nie sú pre zamestnávateľov atraktívne

  • Dominika Čeklovská
  • 17. júla 2023

Miera nezamestnanosti na Slovensku sa drží na nízkych číslach, za prvý štvrťrok tohto roku klesla na 6,2 %. Počet ľudí bez práce klesol o 5 000, pod hranicu 170 000. Pozitívom je aj fakt, že sa výrazne znížil počet ľudí, ktorí boli dlhodobo nezamestnaní.

Podľa údajov Štatistického úradu Slovenskej republiky pokračujú medziročné úbytky počtu nezamestnaných už siedmy štvrťrok za sebou.

Špecifickú a zároveň najpočetnejšiu skupinu tvoria osoby, ktoré ešte nemali zamestnanie. Ich počet síce klesol o 5,1 %, stále však tvoria takmer 28 % nezamestnaných.

Po lete, ale už aj počas neho nastupujú do svojho prvého zamestnania aj absolventi stredných a vysokých škôl.

Ide o peniaze: Študenti a sociálna poisťovňa

VIDEO – Čo potrebuje vedieť o odvodoch brigádnik a absolvent – všetky alternatívy vysvetľuje hovorca Sociálnej poisťovne Martin Kontúr. Premiéra 13. 6. 2023. / Zdroj: TV Pravda

Značná časť z nich si teoretické vedomosti už počas štúdia overuje v praxi a tento trend podporujú aj mnohí zamestnávatelia. Spolupracujú so školami a mladým ľuďom poskytujú viaceré možnosti získavať prvé pracovné návyky a skúsenosti.

Práve prax je dnes okrem jazykových znalostí jednou z najdôležitejších požiadaviek, ktoré od absolventov očakávajú a vyžadujú.
Zamestnávatelia majú najväčší záujem o absolventov najmä vysokoškolských technických smerov, tí obvykle nemajú problém nájsť si prácu.

Horšie na tom bývajú absolventi niektorých humanitných smerov. Čísla ukazujú, že informačné technológie a technické oblasti, napríklad elektrotechnika, sú čoraz žiadanejšie a ich absolventi sú pri hľadaní práce vo veľkej výhode.

Dlhoročné konštatovanie, že vzdelávaciemu systému u nás chýba dlhodobo prepojenie s praxou, čo prináša slabé uplatnenie absolventov niektorých odborov, sa snažia zmeniť aj stredné školy, ktoré poskytujú duálne vzdelávanie.

Podľa Štátneho inštitútu odborného vzdelávania sa absolventi duálneho vzdelávania uplatnia v praxi až o 25 % lepšie ako žiaci bez praxe. Okrem toho získajú vyššie mzdy a majú veľmi nízku mieru nezamestnanosti.

Možnosťou, ako naberať pracovné skúsenosti, sú aj letné brigády, stredoškoláci a vysokoškoláci majú už najvyšší čas nejakú si nájsť.

Ponuky nájdu na mnohých weboch serióznych pracovných portálov alebo personálnych agentúr, alebo na sociálnych sieťach. Výkonný riaditeľ personálnej agentúry MAXIN’S Group Roman Kučera hovorí, že pri uvažovaní o kariére by mladí ľudia mali sledovať webové stránky a sociálne siete svojho vysnívaného budúceho zamestnávateľa.

„Možno už toto leto budete môcť uňho pracovať a získavať pracovné skúsenosti. Spoznajú vás a vy sa buď utvrdíte v presvedčení, že by ste tam v budúcnosti chceli pracovať, alebo, naopak, zistíte, že si prácu budete hľadať radšej inde.“

Radí tiež požiadať po skončení brigády zamestnávateľa o písomné hodnotenie.

„Možno ho nikdy nepoužijete, ale môže sa stať, že sa vám na pracovnom pohovore hodí. Nie preto, že by išlo o lukratívnu pracovnú pozíciu, ale ako potvrdenie, že už nejaké pracovné skúsenosti a návyky máte. To sa na pracovnom trhu, zvlášť u absolventov, veľmi cení.“

ZDROJ: pravda.sk – 27.júna 2023 , Vydavateľ: OUR MEDIA SR a.s. , Rubrika: Užitočná pravda – Práca a kariéra

Hľadáte prácu?

Nechajte nám svoj kontakt a my sa vám ozveme.

Zadajte vaše telefónne čislo.
Súhlaste so spracovaním osobných údajov.

Správa sa odosiela ...

Logo pre motory jws.
Logo volkswagen na čiernom pozadí.
Automobilové logo Snop na čiernom pozadí.
Logo pre skupinu pvl.
Hliníkové logo Nueman na čiernom pozadí.
Logo pre kongsberg automotive.
Je to riadenie prietoku vzduchu v automobiloch.
Logo Hyundai transys na čiernom pozadí.
Neváhajte nás kontaktovať
Nenašli ste pracovnú ponuku, ktorú ste hľadali?

Volajte na bezplatnú infolinku

0800 365 800

   

alebo nám zanechajte svoj telefonický kontakt

Zadajte vaše telefónne čislo.
Súhlaste so spracovaním osobných údajov.

Správa sa odosiela ...