MAXIN’S tipy

Farbocit, skryté obmedzenie pri práci?

  • MAXIN´S
  • 7. júla 2021

Až 90 % informácií z okolia prijímame prostredníctvom zraku. Ľudské oko dokáže rozpoznávať veľké množstvo farieb.

S farbami sa stretávame prakticky všade. Ráno pri obliekaní, na prechode pre chodcov, doma aj v práci, a to pri rôznorodých úkonoch. No aké by to bolo, keby sa zrazu svet stal menej farebným? Aký dopad by to malo na náš profesijný a celkový život?

Čo je to farbosleposť?

Farbosleposť je porucha farebného videnia ľudského oka. Odborne nazývaná aj daltonizmus, podľa svojho objaviteľa anglického prírodovedca Johna Daltona, ktorý dokonca sám trpel touto poruchou a vedecky ju popísal v roku 1794.

Najčastejšou poruchou je neschopnosť odlíšiť jednu zo základných farieb – červenú, zelenú alebo modrú, zatiaľ čo ostatné farby sú od seba ľahko rozlíšiteľné.

Prípady úplnej straty vnímania farieb, tzv. čierno-biele videnie sa vyskytujú len ojedinele.

Osoby s poruchou farbocitu majú značne zníženú citlivosť na vnímanie farebných kontrastov čiže rozdielov. Čo vedie k strate, alebo zníženej schopnosti rozlišovania detailov z nášho okolia.

Zdravé oko dokáže rozlišovať niekoľko miliónov farieb, naopak oko trpiace poruchou farbocitu len niekoľko tisíc až stoviek.

Ako vzniká?

Farbosleposť je porucha vrodená, a teda dedičná. Zriedkavo sa môže objaviť aj získaná farbosleposť, napríklad závažným ochorením sietnice, poškodením škodlivými chemikáliami alebo ako vedľajší dôsledok užívania medikamentov. V takomto prípade je dobre liečiteľná.

Ženy trpia farbosleposťou veľmi zriedkavo, postihuje predovšetkým mužov.  Vyskytuje sa pomaly u každého 10 muža a väčšina z nich o tom ani netuší.

Aký dopad má porucha farbocitu na profesijný život?

Pri viac ako 150 povolaniach znamená farbosleposť veľkú nevýhodu, a zároveň časté vylúčenie z povolaní ako napr. doktor, letec, grafik, maliar, módny návrhár, pracovník kontroly kvality a mnoho ďalších.

Farbosleposť dokáže so sebou niesť značné nevýhody, avšak netreba sa jej poddávať. V mnohých prípadoch neovplyvňuje výrazne kvalitu života. Včasné diagnostikovanie dokáže napomôcť pri voľbe zamestnania a našom ďalšom profesijnom smerovaní. Existuje množstvo povolaní, ktoré môžeme vykonávať plnohodnotne a kvalitne aj s týmto obmedzením. Možno sa nestanete akademickým maliarom, ale nič vám nebráni byť skvelým obchodníkom.

Test farbocitu

Farbocit je možné otestovať pomocou Ishiharoveho testu, často využívaného pri špeciálnych povolaniach ako letec, kontrolór kvality…

Ľudia bez poruchy farbocitu jasne vidia na obrázku čísla, prípadne písmená. Ľudia s určitou poruchou farbocitu čísla uprostred obrázka nevidia, prípadne rozoznávajú len niektoré, pretože určité  nedokážu farby od seba odlíšiť.

Pre poniektorých je dokonca často prekvapením, keď sa dozvedia, že sami trpia takouto poruchou. Každopádne je určite zaujímavé mať takúto možnosť sa dozvedieť niečo nové o sebe.

 

 

Liečba

Pre vrodenú poruchu farbocitu neexistuje trvalá liečba, ale je možné ju do určitej miery korigovať optickými pomôckami. Na korekciu sa používajú okuliare, resp. okuliarové šošovky so špeciálnym sfarbením.

Hľadáte prácu?

Nechajte nám svoj kontakt a my sa vám ozveme.

Zadajte vaše telefónne čislo.
Súhlaste so spracovaním osobných údajov.

Správa sa odosiela ...

Logo pre motory jws.
Logo volkswagen na čiernom pozadí.
Automobilové logo Snop na čiernom pozadí.
Logo pre skupinu pvl.
Hliníkové logo Nueman na čiernom pozadí.
Logo pre kongsberg automotive.
Je to riadenie prietoku vzduchu v automobiloch.
Logo Hyundai transys na čiernom pozadí.
Neváhajte nás kontaktovať
Nenašli ste pracovnú ponuku, ktorú ste hľadali?

Volajte na bezplatnú infolinku

0800 365 800

alebo nám zanechajte svoj telefonicky kontakt

Zadajte vaše telefónne čislo.
Súhlaste so spracovaním osobných údajov.

Správa sa odosiela ...