MAXIN’S tipy

Ako ušetriť? 7 rád ako zahájiť úspešné sporenie

  • MAXIN´S
  • 7. júla 2021

Myslíš si, že je to ťažké a priam nemožné? Sme presvedčení o tom, že sa mýliš.

Existuje nespočetne veľa možností ako môžeš ušetriť aj ty. Stačí sa len hlbšie zamyslieť a venovať tomu viac času ako doteraz. A riešenia sa objavia samé, tým si môžeš byť istý.

Predtým ako vôbec začneš, je potrebné sa na chvíľu zastaviť a popremýšľať. Základom je zvážiť svoje možnosti a stanoviť si koľko dokážem odložiť zo svojho príjmu… Budem teda šetriť každý deň, týždenne alebo mesačne? To je len a len na tebe. Hlavne mysli reálne. Je pekné, keď si povieš, že každý deň ušetríš 10 eur, ale reálne by si možno dospel k záveru, že ani dokopy toľko nezarobíš, po odrátaní výdavkov.

Vedel si že?

Slováci šetria menej, ako im to umožňujú ich zárobky a momentálny stav ekonomiky. Odkladajú menšiu časť príjmu, ako priemerný Európan, alebo Čech. Ako uvádza portál investujeme.sk dôvodom je nízka finančná gramotnosť, zlé skúsenosti s nebankovými spoločnosťami, či averzia k investičnému riziku.

Podľa prieskumu realizovaného v septembri 2018 agentúrou STEM/MARK. 70 Slovákov priznáva, že zbytočne míňajú peniaze na veci a služby, ktoré vlastne ani nepotrebujú. Tretina opýtaných uvádza alkohol a tabak za zbytočné výdavky a štvrtina utráca príliš na dopravu a cestovanie. Pričom najviac nepotrebných výdavkov v 43 prípadov smeruje na nákup potravín a nealkoholických nápojov. Až štyria z desiatich ľudí by po zredukovaní týchto výdavkov mesačne dokázali z rodinného rozpočtu ušetriť do 50 eur.

Šetrenie pre začiatočníkov… Ako nato?

1. Staré dobré prasiatko…

Zadováž si aj ty to svoje vlastné. Nevieš kam s drobnými, hoď ich do prasiatka. Alebo si proste stanov sumu, ktorou ho nakŕmiš každý deň. Aspoň sa ti už nebudú mince ponevierať po vreckách a celom byte. Len euro denne sa ti postará o 365 eur ročne a hneď máš na vianočné darčeky.

2. Plánuj, plánuj plánuj a do tretice mysli, mysli, mysli…

Urob si mesačný rozpočet. Spíš si koľko míňaš teraz na každú kategóriu a stanov si koľko môžeš maximálne minúť, aby si ušetril stanovenú sumu. Zrejme budeš prekvapení, ale fakt to funguje. Stačí si z každej oblasti svojho života trošku ukrojiť a uskromniť sa.

3. Ako zaplátať deravé vrecká…

Vedel si, že dokážeš ušetriť na: strave, doprave, vedení svojej domácnosti, voľnom čase a pritom si aj dopriať všetko potrebné? Základom je primeranosť a chytiť rozum do hrsti.

4. Nenechaj sa zlakomiť…

Dnešná doba ponúka kopu možností, ako si požičať od banky alebo iných finančných inštitúcií. Banky nás rozhýčkali… Berieme si úvery a hypotéky aj nato, čo nie je pre náš život nevyhnutné. Požičať si na dovolenku? Nezmysel!

5. Dlhy nie sú zajac, neutečú…

Splať dlhy čo najskôr… Vráť ich kamarátom a hlavne tie vo finančných inštitúciách, ktoré ti každým dňom narátajú väčšie a väčšie úroky. To isté platí aj pre tvoju platobnú kartu. To že môžeš ísť do mínusu neznamená, že je to z dobrej vôle banky. Nepreplácaj zbytočne na úrokoch a pokutách za oneskorené platby a hlavne plať účty načas.

6. Opäť si nevyhral lotériu? To vážne?

Spoliehať sa na šancu, že vyhráš a zbohatneš v lotérii, alebo si na žreboch zotrieš vysnívanú výhru je veľmi mizivá. Takže späť do reality a zvažuj reálne možnosti.

7. Nenastal čas na zmenu?

V prípade, že všetky sporiace opatrenia zlyhali, možno nastal čas na zmenu zamestnania s vyšším platovým ohodnotením.

Čo je najdôležitejšie? Prestaň dookola opakovať ako sa čo nedá, ale hľadaj riešenia. A tie sa vždy nájdu, treba len chcieť.

Hľadáte prácu?

Nechajte nám svoj kontakt a my sa vám ozveme.

Zadajte vaše telefónne čislo.
Súhlaste so spracovaním osobných údajov.

Správa sa odosiela ...

Logo pre motory jws.
Logo volkswagen na čiernom pozadí.
Automobilové logo Snop na čiernom pozadí.
Logo pre skupinu pvl.
Hliníkové logo Nueman na čiernom pozadí.
Logo pre kongsberg automotive.
Je to riadenie prietoku vzduchu v automobiloch.
Logo Hyundai transys na čiernom pozadí.
Neváhajte nás kontaktovať
Nenašli ste pracovnú ponuku, ktorú ste hľadali?

Volajte na bezplatnú infolinku

0800 365 800

   

alebo nám zanechajte svoj telefonický kontakt

Zadajte vaše telefónne čislo.
Súhlaste so spracovaním osobných údajov.

Správa sa odosiela ...